Uus veeb toob andmed inimestele lähemale

Uudis
Postitatud 26. august 2020, 16.15

Sel nädalal sai statistikaameti veebileht stat.ee uue ilme. Lisaks värskele välimusele on uus koduleht kasutajasõbralikum, tõhusama otsinguga ja vajaliku info leiab mugavalt ning kiirelt üles.

Miks ja kuidas uus veeb sündis, räägib statistikaameti projektijuht Karl Annus

Karl, miks oli statistikaametile vaja uut kodulehte?

Mõte uuest veebist ja kuidas selle kaudu andmeid inimestele lähemale tuua, oli päevakorras juba mõnda aega.

Meie sooviks oli, et otsustajad, kes ei ole süvaspetsialistid ega kaevu andmebaasi, saaksid oma tööks vajalikud andmed lihtsamini ja mugavalt kätte.

Mis on nüüd veebis varasemast parem?  

Uuel lehel oleme pannud rohkem rõhku visuaalsetele joonistele, millelt on lihtsam andmeid hoomata.

Uus veeb on ülesehituselt loogilisem, efektiivsem ja kahtlemata intuitiivsem kui senine. Seetõttu on ka uutel ja harva meie kodulehte kasutavatel külastajatel infot kergem üles leida. 

Uus leht on paremini juurdepääsetav ning vastab WCAG nõuetele, nii et ka erivajadustega inimestel on parem infot tarbida. Eelmise aasta lõpus uuenes statistikaameti visuaalne identiteet, millega viisime ka meie kodulehe välimuse vastavusse. Uus veeb koondab eraldi lehel ka kõiki statistikaameti rakendusi: juhtimislaudu, Tõetamme, andmebaase, ametipalkade rakendustväliskaubanduse rakendust, nimede statistikat.

Oleme parandanud oma kodulehel otsingusüsteemi, mille abil leiab kiiremini üles spetsiifilist informatsiooni. Selleks lisasime valdkondadele juurde märksõnu.

Karl Annus

Statistikaameti projektijuht Karl Annus tähistab uue veebi avalikuks saamist maasikase tordiga.

Mis märksõnu? Too palun mõni näide.

Näiteks otsib keegi meie veebist infot lasteaedade kohta. Lasteaedade info leib üles alghariduse alt, kuid inimene ei pruugi seda selle mõiste järgi osata otsida. Süsteemis on lasteaiad aga algharidusega seotud ja inimene leiab vajalikud andmed üles. Töö otsingu tõhustamise ja märksõnastamisega käib meil jätkuvalt edasi.

Mis on uuel kodulehel võrreldes eelmisega teistmoodi?

Vanas veebis olid valdkonnad, mille kohta statistikaamet andmeid avaldab, jagatud nelja suurde gruppi: keskkond, majandus, rahvastik ja sotsiaalelu. Uues veebis täpsustasime valdkondi ja jagasime need 12 katusvaldkonnaks, mille abil jõuab kiiremini otsitud infoni. Näiteks varem ei pruukinud uued ja harvad külastajad teada, kas palgainfo leiab majanduse või sotsiaalvaldkonna alt. Nüüd oleme loonud eraldi katusvaldkonna tööelu, kust leiab kogu tööturuinfo.

Andmebaasidesse pääseb infot otsima avalehelt kolmest kohast, mis samuti hõlbustab andmete leidmist.

Ma loodan, et inimesed, kes meie veebilehte esimest korda külastavad ja pole varem statistikaametiga eriti kokku puutunud, saavad tänu uuele kodulehele paremini aru, mis töid me teeme ja milliseid andmeid avaldame.

Kas uues veebis on sisulises ja funktsionaalses mõttes midagi sellist, mida varem üldse ei olnud?

Meie kalendri kontseptsioon on täiesti teistsugune kui varem. Seni oli meil veebis üleval avaldamiskalender, kus olid kirjas andmete avaldamise kuupäevad. Uus kalender sisaldab lisaks sellele ka andmeesitajate jaoks olulisi andmete esitamise tähtaegu, koolitusi ja muid üritusi, mis statistikaametis toimuvad.

Mida tasub andmeesitajatel teada, kes tulevad uude veebi andmeid esitama?

Neil, kes on salvestanud endale otseteed andmeesitamise keskkonda ja harjunud neid kasutama, tasub teada, et link võib olla purunenud ning seda otseteed enam ei ole. Anname endast parima, et leht saaks ümber suunatud uue veebilehe vastavale lehele, kuid nii tiheda alamlehtedega kodulehel nagu meil, võib see võtta veidi aega. Sel juhul palume kannatust ja kindlasti andke sellest meile teada anda. Seni saab abi küsida meie klienditoelt telefonil 625 9300 või kirjutades stat [at] stat.ee (stat[at]stat[dot]ee).

Karl, mida tähendab töö nii suure veebiga, kus alamlehti on üle 200?

See tähendab suurt tööhulka, koostööd, kogu maja kaasamist. Veeb on igas vaates suur õpikoht kõigile, kes seda teevad, nii tehniliste oskuste, projekti juhtimise, inimestega suhtlemise kui ka keeruliste inimestega toimetulemise mõttes.