Jaekaubanduse müügimahu vähenemist mõjutasid aprillis enim toidukaupade kauplused

Uudis
Postitatud 30. mai 2024, 8.00

Statistikaameti andmetel oli jaekaubandusettevõtete müügitulu 2024. aasta aprillis 842 miljonit eurot. Võrreldes eelmise aasta sama kuuga vähenes müügimaht 3%.

Statistikaameti analüütik Johanna Linda Pihlak ütles, et kui märtsis kukkus müügimaht eelmise aasta sama ajaga võrreldes 4%, siis aprillis kahanemine mõnevõrra aeglustus. „Müügimahu vähenemist mõjutasid aprillis enim toidukaupade kauplused, kus maht kahanes aastaga 6%,“ lisas Pihlak.

Tööstuskaupade kaupluste müügimaht vähenes eelmise aasta aprilliga võrreldes 5%. Neist enim ehk 12% kahanes müügimaht majatarvete, kodumasinate, rauakaupade ja ehitusmaterjalide kauplustes. Keskmisest enam ehk 11% vähenes müügimaht veel ka tekstiilitoodete, rõivaste ja jalatsite kauplustes ning 9% posti või interneti teel kaupu müüvates kaupluses. Müügimaht suurenes 7% apteekides ja kosmeetikatarvete kauplustes ning 2% muudes spetsialiseeritud kauplustes, kus kaubeldakse peamiselt arvutite ja nende lisaseadmete, raamatute, sporditarvete, mängude, mänguasjade ning muuga.

Mootorikütuse jaemüügiga tegelevate ettevõtete müügimaht kasvas eelmise aasta aprilliga võrreldes 9%.

Märtsiga võrreldes vähenes aprillis jaekaubandusettevõtete müügimaht 2%. Sesoonselt ja kalendaarselt korrigeeritud andmete põhjal vähenes maht eelmise kuuga võrreldes 1%.

Selle aasta nelja esimese kuuga kahanes jaekaubandusettevõtete müügimaht 2023. aasta sama perioodiga võrreldes 4%.

Jaekaubandusettevõtete müügitulu mahuindeks ja selle trend, jaanuar 2014 – aprill 2024 (2021=100)


Müügitulu mahuindeks – indeks, mis iseloomustab kaupade müügi mahu muutust püsivhindades võrreldes mingi eelmise perioodi müügiga. Indeksi arvutamisel on kasutatud kaupade hinnaindekseid.

Statistika aluseks on maksu- ja tolliameti käibedeklaratsiooni andmed. Statistikatööd „Kaubandusettevõtete kuu majandusnäitajad“ teeb statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.
 

Vaata ka sisekaubanduse valdkonnalehte
Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.
 

Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.
 

Täpsem teave:

Heidi Kukk
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181
press [at] stat.ee

Foto: Shutterstock