Tööstustoodangu tootjahinnaindeks langes aastaga 3,0%

Uudis
Postitatud 20. november 2023, 8.00

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, langes statistikaameti andmetel 2023. aasta oktoobris võrreldes septembriga 0,4% ja võrreldes eelmise aasta oktoobriga 3,0%.

Võrreldes 2022. aasta oktoobriga mõjutas indeksit enim hinnalangus elektrienergiaga varustamises, puidutöötlemises ja paberi tootmises. Vastupidist mõju avaldas elektriseadmete ning tööstusmasinate ja -seadmete tootmise hinnatõus.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul mõjutas indeksit septembriga võrreldes eelkõige hinnalangus elektri- ja soojusenergiaga varustamises ning kütteõlide, elektriseadmete ja elektroonikaseadmete tootmises. „Samuti mõjutas indeksit puittoodete tootmise hinnatõus,“ lisas Šokman.

Ekspordihinnaindeks langes oktoobris võrreldes septembriga 0,5%. Kõige rohkem langesid elektrienergia, naftasaaduste ja elektroonikaseadmete hinnad. Kõige rohkem tõusid jalanõude ja nahktoodete ning toiduainete hinnad. Võrreldes 2022. aasta oktoobriga langes ekspordihinnaindeks 2,4%.

Impordihinnaindeks langes oktoobris võrreldes septembriga 0,3%. Hinnad langesid enim elektrienergial, naftasaadustel, paberil ja pabertoodetel. Enim tõusid hinnad puittoodetel, mäetööstuses ning mootorsõidukitel. Võrreldes 2022. aasta oktoobriga langes impordihinnaindeks 3,3%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, ekspordi- ja impordihinnaindeks (2010 = 100)

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka hindade valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.

Täpsem teave

Kai Kaljumäe
kommunikatsioonipartner
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 625 9184
press [at] stat.ee

Foto: Shutterstock