Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi langus jätkus

Uudis
Postitatud 22. jaanuar 2024, 8.00

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab Eestis nii koduturule kui ka ekspordiks valmistatud tööstustoodete hindade muutust, langes statistikaameti andmetel 2023. aasta detsembris võrreldes novembriga 0,8% ja võrreldes 2022. aasta detsembriga 4,4%.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul mõjutas indeksit võrreldes 2022. aasta detsembriga enim hinnalangus elektri- ja soojusenergiaga varustamises, puidutöötlemises, puit- ja pabertoodete ning toiduainete tootmises. „Vastupidist mõju avaldas elektroonika- ja elektriseadmete tootmise hinnatõus,“ täpsustas Šokman.

Võrreldes 2023. aasta novembriga mõjutas indeksit eelkõige elektrienergia, kütteõlide ja puittoodete tootmise hinnalangus. Samuti mõjutas indeksit elektroonikaseadmete tootmise hinnatõus.

Ekspordihinnaindeks langes detsembris võrreldes novembriga 0,4%. Kõige rohkem langesid elektrienergia, naftasaaduste ning mootorsõidukite ja haagiste hinnad. Enim tõusid hinnad mäetööstuses, elektroonikaseadmetel ning kummi- ja plasttoodetel. Võrreldes 2022. aasta detsembriga langes ekspordihinnaindeks 3,7%.

Impordihinnaindeks langes detsembris võrreldes novembriga 1,0%. Kõige rohkem langesid hinnad elektrienergial, mäetööstuses ja naftasaadustel. Enim tõusid hinnad jalanõudel ja nahktoodetel, paberil ja pabertoodetel ning tekstiiltoodetel. Võrreldes 2022. aasta detsembriga langes impordihinnaindeks 3,3%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, ekspordi- ja impordihinnaindeks (2010 = 100)

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka hindade valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.

 

Täpsem teave

Helen Maria Raadik
meediasuhete juht

statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)

Foto: Shutterstock