Andmekirjaoskuse nädal kutsub noori usaldusväärseid andmeid avastama

Uudis
Postitatud 15. märts 2022, 15.33

21.–25. märtsini toimuval andmekirjaoskuse ja meediapädevuse nädalal ootab statistikaamet noori andmetarkust koguma. Muuhulgas saab vastuse ka küsimus, kuidas eristada usaldusväärset infot väärinfost.

Statistikaameti kommunikatsioonipartneri Hanna-Liisa Ruuli sõnul on andmekirjaoskuse nädala fookus suunatud just noortele. „Noorte elu lahutamatu osa on pidev andmevahetus nii õpingutes kui ka sotsiaalmeedias. Süvenemata andmete allikatesse on just noorematel inimestel oma elukogenematuse tõttu suurem oht tarbida ja jagada väärinformatsiooni,“ ütleb Ruul.

Koostöös noorteinfoportaaliga Teeviit toimub 22. märtsil kl 11 videotund, mille eesmärk on jagada õpilastele infot, mis on andmed ja kuidas andmeid (väär)kasutatakse. Tunni viivad läbi statistikaameti andmeteadur Kadri Rootalu ja Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi sotsiaalteaduste valdkonna arendusspetsialist Maia Klaassen. Videotund toimub Teeviida YouTube’i kanalis. Rohkem infot (sotsiaal)meediapädevuse nädala ja selle nädala tegevuste ja ürituste kohta leiab Teeviida Facebooki lehelt ja veebist.

Koostöös „Tagasi kooli“ meeskonnaga korraldab statistikaamet 23. märtsil kell 13.00 aga e-tunni pealkirjaga "Kuidas me teame, kui palju inimesi Eestis elab?". Tunni annab statistikaameti juhtivanalüütik Terje Trasberg, kes räägib andmete kogumisest rahvaloenduse ajal. Vastuse saavad küsimused, kuidas koguti andmeid varem ja kuidas nüüd; kuidas rahvaloenduse andmed kokku pannakse ja miks neid usaldada saab.

 

Miks korraldab statistikaamet andmekirjaoskuse nädalat?

Andmete heaperemehelik kogumine ja kasutamine on statistikaameti oluline roll. Andmete töötlemisega kaasneb vastutus, mida tavainimene alati ei taju. Andmete paljusus võib igapäevaelus tekitada ärevust või ka hoopis apaatsust. Infoühiskonda, milles me elame, lisandub järjest üha uusi andmeid.

Üks statistikameti ülesanne on aidata kõikidel ühiskonnagruppidel andmetes orienteeruda – kasutame vaid korrektseid, tõenduspõhiseid andmeid, kogume neid ühiskonna hüvanguks, ei kuritarvita – meid ja meie andmeid võib usaldada.

 

 

 

Terje Trasbergi tund nagu ka kõik teised „Tagasi kooli“ e-tunnid toimuvad otseülekandes YouTube'i kanalis. Värsket infot e-tundide kohta leiab „Tagasi kooli“ Facebooki lehelt https://www.facebook.com/tagasikooliRohkem infot loengute kohta saab siit.

Andmekirjaoskuse nädala jooksul avaldame statistikaameti sotsiaalmeediakanalites ka videoloo, milles räägivad tuntud arst ja tervishoiujuht Arkadi Popov, teleajakirjanik Anna Pihl ning eduka idufirma Veriff tootejuht Liisi Soots, kui väärtuslikud on andmed ning kuidas need enda kasuks tööle panna.

Andmekirjaoskuse nädal toimub Euroopa Sotsiaalfondi projekti nr 2014-2020.2.07.001.01.15-0002 „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ raames.