Statistikaamet täpsustab elektrihinnaindeksi arvutamise metoodikat
Statistikaamet analüüsib elektrihinnaindeksi senise arvutuskäigu kitsaskohti ja töötab välja uut metoodikat. Uus elektrihinnaindeksi arvutamise metoodika põhineb detailsematel andmetel, mis said ametile kättesaadavaks 2024. aasta lõpus.
Statistikaameti tarbijahindade statistika tiimijuht Lauri Veski rõhutab, et amet teeb statistikat alati hetke parima teadmise ja praktika juures, nii ka elektrihinnaindeksi puhul. „Kui tekivad uued ja paremad andmeallikad ja andmete kogumisviisid, siis tuleb need ka kasutusele võtta. Uued andmeallikad, nagu fikseeritud elektripakettide kehtivate lepingute hinnad, tõid meile täpsema teadmise, mille põhjal saame oma metoodikaid täiendada,“ lisas Veski.
„Statistikaamet tegeleb juba mõnda aega analüüsiga, mille tulemusena loodame kasutusele võtta uue elektrihinnaindeksi arvutamise metoodika. Uus elektrihinnaindeksi arvutamise metoodika põhineb elektripakettide hindade andmetel, mis said meile kättesaadavaks 2024. aasta lõpus,“ märkis Veski.
Seni on Eestis, nagu ka mitmes teises Euroopa riigis, kasutatud fikseeritud hinnaga elektripakettide indeksi arvutamisel hindu, mis kehtisid uutele liitujatele, mitte juba kehtivate lepingutega klientidele. Energiakriisi ajal võeti arvutustes kasutusele fikseeritud pakettide hinnad, mistõttu indeks ei langenud enam koos elektri börsihinnaga. „Kui me ei oleks vahepeal fikseeritud pakette arvestama hakanud, oleks elektrihinnaindeks tõenäoliselt taas langenud, aga see ei oleks jätkusuutlik lahendus, kuna uus energiakriis saaks indeksit jälle ülemäära tõsta. Seetõttu asusime otsima püsivamaid lahendusi,“ selgitas Veski.
Uue metoodika kasutusele võtmisega viiakse tõenäoliselt läbi indeksi tasemekorrektuur, nagu tehti Soomes ja Hollandis aastal 2023. Esmane andmeanalüüs valmib lähikuil. Selle põhjal valmib uus mudel, mis plaanitakse kasutusele võtta 2026. aastast.
Täpsem teave:
Kaia-Liisa Tabri
kommunikatsioonipartner
kommunikatsiooni ja turunduse tiim
statistika levi osakond
statistikaamet
press [at] stat.ee
tel: +372 5196 9617