Statistikatöö sai 20-aastaseks – intervjuu juubilariga

Blogi
Postitatud 27. detsember 2024, 9.54 , Veiko Berendsen, andmehalduse juhtivekspert

Riikliku statistika eesmärk on anda teavet ühiskonna hetkeolukorra ja muutuste kohta. Selle eesmärgi täitmiseks statistikaamet kogub, analüüsib ja säilitab andmeid ning avaldab statistikat. Iga selline tegevus on statistikatöö, millel täitus sel aastal 20 aastat ametis. Juubilari küsitles ja tema eest vastas andmehalduse tiimi juhtivekspert Veiko Berendsen.

Statistikaamet on oma töös viimased 20 aastat lähtunud rahvusvahelistest arusaamadest, mida on juurutatud alates Euroopa liiduga liitumisest. Nii sai sel aastal 20-aastaseks arusaam statistikatööst, mida võib kirjeldada kui kogu protsessi andmete kogumisest kuni nende avaldamiseni. Statistikatöö on olnud ka riikliku statistikaprogrammi põhikomponent ja andmete organiseerimise üksus andmelaos. Statistikatöö on ametit pikalt ja hästi teeninud.

Sellel aastal oled ka Sina statistikaameti juubilaride hulgas. Statistikatööl täitub 2024. aastal 20 aastat ametis. Mis on sellest ajast eriti meelde jäänud?

Ma tooks ehk välja kolm ajahetke. Esmalt algus! Aasta 2004, mil ma üldse uuena Statistikaametisse tulin. See on ju ka aasta, mil Eesti ühines Euroopa Liiduga, ja ma tõingi sealt kaasa uued arusaamad. Teiseks vast aasta 2011, mil võib öelda, et ma lõplikult kanda kinnitasin, ja see on seotud uute infosüsteemide iMeta ja VAIS kasutuselevõtuga. Kolmandaks tooks välja mõne aasta tagused arengud. Need on olnud kohati valusad, sest su uudsuse võlu on kadunud. Kohati tekib tunne, et kellele sind üldse vaja on! Aga see on vist nii pika karjääri jooksul paratamatu. Ma arvan, et see tuleneb ühe kolleegi ütlusest, et meil "see, kes valitseb statistikatööd, valitseb ka statistikaametit"!

Mille üle Sul on eriti hea meel?

Ma tunnen end endiselt vajalikuna. Kuigi väljateenitud aastate pension on käes ning las nooremad kolleegid nagu Teenused või Väljundnäitajad võtavad teatepulga üle, siis kolleegidega rääkides tunnen, kui palju nad mulle endiselt mõtlevad. Minu tähised on neile nii omaseks saanud, et kui ma ausalt ütlen, siis mõnigi kolleeg on vargsi öelnud, et nemad küll ei tea, mis siis juhtub, kui ma peaks ära minema. Aga ega ma oma kohta kinni ei hoia! Keegi ei taha ju näha kõigil jalus olevat muldvana kõbi. Või mis veelgi hullem - kõigil hambus olla!

Kas on siis tunne, et oled jalus ja hambus?

No eks mõnikord on see tähelepanu ju meeldiv ka! Ikkagi räägitakse. Südantsoojendav on see, et nii mõnigi uus Statistikatöö on tehtud, aga eriti see, et vaat et pool maja on ametis mulle uue garderoobi õmblemisega. Näiteks uue metainfosüsteemi juures on mul oma roll, mul on väga soliidne roll adminallikatega seonduvalt, rääkimata sellest korrastavast mõjust, mida ma oman failide organiseerimisel uuel tootmisliini kettal. Nii et kokkuvõttes — kuna ma olen nii mitmes kohas, siis on jalus ja hambus olemine paratamatu. Mind see ei kurvasta.

Aga tuleme nüüd alguse juurde. Kuidas sind n-ö majja toodi?

Jah tõesti! Kui ma sajandivahetuse paiku noore ja uljana majja tulin, siis võtsid mind vastu Statistilised Vaatlused. Ma isegi ei oska öelda, kas tegu oli tsaariaegse või Eesti-aegse prouaga. Igal juhul oli ta siin töötanud terve igaviku. Temas oli mingit kummalist vana elegantsi, aga samas lõid kohati välja mingid nõukogudeaegsed maneerid. Võib-olla vaatavad praegused noored mind niisamuti.

Igal juhul sisenesin ma teatava aplombiga. Mul oli palju euroopalikke mõtteid, millest vast peamine oli see, et statistika tegemist tuli vaadata protsessina ja kõik tööd kokku moodustasid statistika programmi. See idee tuligi Euroopast. Muide päris alguses, millalgi 1989. aasta paiku nimetati statistikatöid Euroopas mooduliteks. Praegune nimetus on kindlasti parem. Eestis käis Euroopa Liiduga liitumise protsess ning paljugi tuli ümber teha. Senine lähenemine, ühest küljest statistiliste vaatluste näol ja teisest küljest väljundtabelite ja -näitajate näol oli vaja protsessina kokku võtta. Nii ma majja tulingi. Minu ingliskeelne nimi osutabki selgelt protsessile — statistical activity.

Mida see ümbertegemine siis sisuliselt tähendas?

Mitmedki asjad statistika ümbertegemisel olid olulised. Siis algas laialdasem adminallikate kasutuselevõtt, sest riigi loodud registrid olid juba sedavõrd hea kvaliteediga, et neid sai statistika tegemisel kasutada. Väheoluline ei ole ka liitumine Euroopa statistikasüsteemiga. Seadusesse raiuti see kõik küll alles 2010. aastal, enne olid lisaks vaatlustele ka statistiliste aruannete vormid, mis muutusid küsimustikeks, aga ikkagi on just statistikatöö ümber toimunu olnud kõige olulisem.

Sa nimetasid teise meeldejääva ajana uute infosüsteemide (VAIS ja iMeta) kasutuselevõttu?

See oli tõesti ilus aeg. Muidugi oli mind esitatud juba Vabariigi valitsusele kinnitamiseks, aga siis, kui statistikaamet asus looma andmete repositooriume haldavaid infosüsteeme, algas minu tähetund. Statistikatöö muutus üheks keskseks asjaks. Nii iMeta kui VAIS kasutasid seda ja teevad seda siiamaani. Samuti oli mul tähtis roll liidestuse osas eSTATi, VVISi ja ADAMiga, kui nimetada ainult mõnda. Minu keskne koht tulenes otse Šveitsi Alpides juhtivate statistikaametite kokku lepitud Neuchâtel’i mudelist. Sealt tuleneb see, miks on IOR-id ja FOR-id just nii tehtud ning kuidas neis on muutujad, VAISi sisseehitatud automaatikast rääkimata. Eks aeg teeb oma töö ja nüüd on juba mõnda aega räägitud, et on vaja muutusi — et statistikatööl ei ole enam rolli, ma ei meeldi kliendile, minu siluett ei köida, et olen moest väljas. Mõne aasta eest oli see jutt valjemgi.

Neid mõne aasta taguseid muutusi meenutades oli Sul hääles nukrusetoon?

Jah! Isegi mulle endale tundus, nagu oleks mulle vitsad peale tõmmatud. Kuna Vabariigi valitsusele oli ja on siiani vaja esitada statistikaprogramm, mis on statistika rahastamise aluseks, siis kõik tegevused suruti Statistikatöö nimetuse alla. Mida see aga ei andnud, oli eelarve kasv – ma olin kogu aeg dieedil! Ega ma ei ole veendunud, et uued tulijad mind näljasurmast päästsid!

Sa mainisid, et on vanad olijad – Vaatlused ja Küsimustikud – ning uued tulijad – Teenused ja Väljundnäitajad. Millise kaaluga Sa oled teistega võrreldes?

Vot see on hea küsimus! Nagu soovitas kuulus Vene näitleja Faina Ranevskaja: „Proua, kui teile 50 teeb muret, võtke veel 50!“ See käib küll vanuse kohta, aga kehtib ka kaalu osas. Minu kaal ehk see, palju on kogu aja jooksul Statistikatöid tehtud, on minu müstiline saladus. Kinnitan, et kõik katsed täielikku nimekirja koostada on jäänud osaliseks ehk täielikku läbivaatust pole keegi suutnud teha. Kui vaadata, palju on eri tähistega Statistikatöid aja jooksul tehtud, siis see arv on kuskil 400 ringis, millest enam kui 100 on adminallikad. Kui vaadata iga-aastaselt, siis 1994.aastal oli 210 Vaatlust. Arv on kõikunud ja sisu on muutunud pidevalt. 2004.aastal oli 166 Statistikatööd. Oluline muutus oli 2011.aastal, kui varasema 132 asemel tekkis 246 Statistikatööd. Just siis toimuski Statistikatöö kontseptsiooni sisuline muutus, et minu abil esitada valitsusele statistikaprogramm, milles on ka arendustööd ja muu. Ühesõnaga – ma võtsin kaalus juurde! Ma asusin siiski kohe tegelema kaalu jälgimisega ning viimasel ajal olen kaunis sportlik ja sale. Selles mõttes ma uusi tulijaid ei pelga. Minus on ühendatud nii protsessid kui ka objektid ehk andmed ning kui neid praegu nimetada teenusteks ja toodeteks, siis eks see üks uus garderoob ole.

Mis sa arvad, kas lisandunud väljundnäitajate või teenuste kaudu vaatamine on siis vale?

Ei! Nii kindlasti öelda ei saa ja nii ma ka ei mõtle. Minu arusaama järgi on kõik osad olulised. Tervikpilti ei saa kokku ainult ühest otsast vaadates, olgu selleks väga traditsiooniline vaatluse või küsimustike kaudu lähenemine või väljundi poolt vaatamine. Mingi nimetusega protsess seob need otsad kokku ikka. Kas seda nimetatakse statistikatööks või teenuseks, on lõpuks ikkagi konventsionaalne. Selge on see, et kui juhtimine laskub töökorralduslikule tasandile, siis seal mingi protsess paika pannakse. Konventsioonid on kui juhtimise mängureeglid. Millegi muutmine on ka meeskonnamäng.

Nii et Sa näed jätkuvalt endal rolli selles meeskonnamängus?

Kindlasti! Aeg läheb edasi niikuinii ja muutusi ei tule karta. Tempora mutantur et nos mutamur in illis (ajad muutuvad ja meie muutume koos nendega).

 

Täpsem teave:

 

Heidi Kukk
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel +372 625 9181
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)

Foto: Shutterstock