Oktoobri hinnamuutused jätsid tootjahinnaindeksi samaks

Uudis
Postitatud 20. november 2020, 8.00

Tööstustoodangu tootjahinnaindeks, mis iseloomustab nii koduturule kui ka ekspordiks Eestis valmistatud tööstustoodete hindade muutust, jäi oktoobris võrreldes septembriga samale tasemele. Võrreldes eelmise aasta sama kuuga langes tootjahinnaindeks 1,9%.

Statistikaameti juhtivanalüütiku Eveli Šokmani sõnul mõjutas tootjahinnaindeksit septembriga võrreldes keskmisest enam hinnalangus elektrienergia, piimatoodete ja tekstiilitoodete tootmises. „Teistpidi avaldas mõju aga elektroonikaseadmete tootmise ja puidutöötlemise hinnatõus, mistõttu indeks võrdluses eelmise kuuga ei muutunud,“ lisas Šokman.

Eelmise aasta oktoobriga võrreldes mõjutas indeksit keskmisest enam hinnalangus elektri- ja soojusenergia ning kütteõlide ja elektroonikaseadmete tootmises. Samuti mõjutas indeksit hinnatõus puidutöötlemises ning turbatoodete ja killustiku tootmises.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi muutus tegevusala järgi, oktoober 2020
Tegevusala (EMTAK 2008 järgi) september 2020 – oktoober 2020, % oktoober 2019 – oktoober 2020, %
KOKKU 0,0 -1,9
Töötlev tööstus 0,2 -1,4
Mäetööstus 2,0 4,0
Elektrienergia, gaasi, auru ja konditsioneeritud õhuga varustamine -3,0 -11,9
Veevarustus, kanalisatsioon 0,0 -9,8

Ekspordihinnaindeks kasvas septembriga võrreldes 0,3%. Enim tõusis põllumajandussaaduste, puittoodete ja naftasaaduste hind. Kõige rohkem langes elektrienergia, nahktoodete ja jalatsite, tekstiilitoodete ning metallitoodete hind. Võrreldes eelmise aasta oktoobriga vähenes ekspordihinnaindeks 5,3%.

Võrreldes septembriga vähenes impordihinnaindeks 0,5%. Keskmisest enam langes toormetsa ja põllumajandussaaduste, elektrienergia ning rõivaste hind. Enim tõusid mäetööstuse, metalltoodete ja mootorsõidukite hinnad. Võrreldes mulluse oktoobriga vähenes impordihinnaindeks 5,9%.

Tööstustoodangu tootjahinnaindeksi ning ekspordi- ja impordihinnaindeksi andmeid kogub ning analüüsib statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka hindade valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.
 

Täpsem teave

Kadri Kütt
meediasuhete juht
statistika levi osakond
statistikaamet
tel 625 9181

Foto: Shutterstock