Jaekaubandusettevõtete müügitulu langus on kestnud juba aasta aega

Uudis
Postitatud 29. september 2023, 8.00

Statistikaameti andmetel oli jaekaubandusettevõtete müügitulu augustis 912 miljonit eurot. Eelmise aasta sama kuuga võrreldes vähenes müügitulu püsivhindades 8%.

Statistikaameti analüütiku Johanna Linda Pihlaku sõnul on jaekaubandusettevõtete müügitulu langenud viimased kaksteist kuud. Augustis mõjutasid müügitulu langust enim tööstuskaupade kauplused, kus eelmise aasta sama kuuga võrreldes vähenes müük 11%. „Müügitulu langes enamikul tegevusaladel, vaid apteekides ja kosmeetikatarvete kauplustes kasvas müük aastaga 4%,“ lisas Pihlak.

Tööstuskaupade kauplustest vähenes müügitulu kõige rohkem ehk 23% posti või interneti teel kaupu müüvates kauplustes. Keskmisest enam ehk 16% vähenes müügitulu veel muudes spetsialiseeritud kauplustes, kus kaubeldakse peamiselt arvutite ja nende lisaseadmete, raamatute, sporditarvete, mängude, mänguasjade ja muuga ning 15% kasutatud kaupade kauplustes, kioskites, turgudel ja otsemüügil.

Nii toidukaupade kaupluste kui ka mootorikütuse jaemüügiga tegelevate ettevõtete müügitulu langes eelmise aasta augustiga võrreldes 4%.

Juuliga võrreldes kasvas augustis jaekaubandusettevõtete müügitulu 1%. Sesoonselt ja kalendaarselt korrigeeritud andmete põhjal jäi müük eelmise kuu tasemele.

2023. aasta esimese kaheksa kuuga vähenes jaekaubandusettevõtete müügitulu 9% võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.

Jaekaubandusettevõtete müügitulu mahuindeks ja selle trend, jaanuar 2013 – august 2023 (2015 = 100)

Statistika aluseks on maksu- ja tolliameti käibedeklaratsiooni andmed. Statistikatööd „Kaubandusettevõtete kuu majandusnäitajad“ teeb statistikaamet majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi tellimusel, et saada aru, kuidas läheb Eesti majandusel.

Vaata ka sisekaubanduse valdkonnalehte.

Detailsemad andmed on avaldatud statistika andmebaasis.

Statistikaameti andmete ja graafikute kasutamisel palume viidata allikale.

 

Täpsem teave:

Kai Kaljumäe
kommunikatsioonipartner

statistika levi osakond
statistikaamet
tel
625 9184
press [at] stat.ee (press[at]stat[dot]ee)