Veebilaiendus StatsFacts

Mis on StatsFacts?

StatsFacts tasuta veebilaiendus märgendab veebilehitsejas Chrome termineid ja sõnapaare, et anda nende teemade ning nähtuse kohta taust- ja statistilist informatsiooni. Vahetu märgendamine võimaldab tekstis toodud fakte kontrollida ja lisateadmisi saada.

Informatsiooni tõlgendamiseks on tänapäeval kriitiliselt vajalik piisav andmekirjaoskus. Üheks selle oskuse osaks on võime seostada ning leida lihtsalt ja kiirelt vajalikku informatsiooni. StatsFacts on kasulik töövahend, mis aitab leida vajalikku ja teemakohast infot ning suurendab seeläbi kasutaja andmekirjaoskuse võimekust.

StatsFacts

Näide StatsFactsi kasutamisest: Lugedes uudist, kus on kirjas: „Õpilased peavad järgmisest nädalast distantsõppele minema“,   joonib veebilaiendus tekstis alla sõna „õpilased“. Märgendatud sõna peale vajutades näeb, kui suur on õpilaste arv Eestis ja leida lisainfot, kuidas vastav õpilaste arv on saadud ja mis ajaperioodi kohta on statistika toodud.  

StatsFacts

Millistele veebilehtedele ja rakendustele StatsFacts viitab?

Viitamisel võtab StatsFacts aluseks statistikaameti veebilehekülgedel ja rakendustes oleva info. Näiteks kasutatakse märgendamisel valdkondlikke teemalehti (stat.ee/et/avasta-statistikat/valdkonnad), piirkondlikke statistilisi ülevaateid (stat.ee/et/avasta-statistikat/piirkonnad), juhtimislaudasid (juhtimislauad.stat.ee) ja väliskaubanduse rakendust (data.stat.ee) jne.

Kuidas StatsFactsi veebilehitsejas tööle panna?

StatsFacts töötab veebisirvijaga Chrome.

Vaata videost, kuidas veebilaiendus paigaldada:

 

Veebilaienduse paigaldamiseks:

  1. Ava veebisirvija Chrome.
  2. Sisesta aadress chrome.google.com/webstore/category/extensions (või sisene veebilaienduste valikusse menüü kaudu Settings > More tools > Extensions).

  3. Sisesta otsingulahtrisse „Otsige poest“ veebilaienduse nimetus „StatsFacts“.
  4. Klõpsa otsingu tulemusel ja vajuta nuppu „Lisa Chrome’i“.
  5. Seejärel kinnita veelkord veebilaienduse lisamine Chrome’i.

Pärast kinnitamist on veebilaiendus Chrome’i lisatud ja selle kohta näed ka statistikaameti ikooni aadressiriba kõrval.

Testiks võid avada mõne veebilehe või artikli, kuhu peaks vastavalt sisule tekkima sõnadele klõpsatavad viited.

Näites on kasutatud Eesti Päevalehe artiklit epl.delfi.ee/artikkel/92599953/keskmine-pension-touseb-aprillis-24-eurot.

Kuidas StatsFactsi seadistada?

StatsFactsi on võimalik personaalselt seadistada.

Seadistada saab:

  1. kas veebilaiendus märgendab eesti- või ingliskeelseid sõnu või sõnapaare. Vaikimisi märgendatakse eestikeelseid sõnu või sõnapaare;
  2. kas laiendus töötab kõikidel veebilehtedel. Sul on võimalik luua nimekiri vaid nendest veebilehtedest, kus StatsFacts rakendub (näiteks teha nimekiri uudisteportaalidest) või ka välistada konkreetsed veebilehed (näiteks ettevõttesisesed rakendused). Veebilehtede kirjeldamisel saab vajadusel kasutada metamärke, näiteks tärni (näiteks *.ee);
  3. kas märgendamisel kasutatavad viited võivad sisaldada ainult graafikuid (kategooria valik = graafikud) või ainult teemalehti, kus on olemas selgitav tekst koos graafikutega (kategooria valik = andmelugu) või mõlemaid. Viimane on ka vaikimisi valik.

Rakenduse lülitab sisse ja välja ka klahvikombinatsioon CTRL-SHIFT-S (meeldejätmise tehnika jaoks: täht S on valitud kui sõna „statistika“ algustäht).

Kuidas seadistusi muuta?

Seadistuste avamiseks kasuta linki chrome://extensions/?options=gepikfbdcmfjpbepamooklkocjliggaa või vali veebilaienduste lehel ülevalt menüüst Extension nupp (samm 1) ja aktiveeri StatsFacts laiendus (samm 2).

Selle tulemusena tekib Chrome´i tööriistaribale uus ikoon statistikameti logoga (3 x 3 punktide maatriks) ja selle peale vajutades avanevad valikud:

 

Küsimuste korral palume pöörduda statistikaameti klienditeeninduse poole stat [at] stat.ee (stat[at]stat[dot]ee).

29. mail on statistikaameti infotelefon suletud. Vabandame ebamugavuste pärast!